Разлика помеѓу преработките на „Томас Кромвел“

Нема измена во големината ,  пред 6 години
с
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 28 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q294435 (translate me))
с
| religion = [[Римокатоличка црква|Римокатоличка]], подоцна [[Англиканство]]
}}
'''Томас Кромвел''' ([[англиски]]: ''Thomas Cromwell, 1st Earl of Essex'') бил англиски државен деец, кој работел и творел во времето на [[Хенри VIII]]. Во почетокот на неговата кариера, тој бил обичен трговец во [[Италија]] и [[Холандија]]. Во [[1513]] година се вратил во [[Лондон]] и станал адвокат. Благодарение на кардиналот [[Томас ВолсиВулзи]], во ''1523'' година бил избран за член на парламентот. По погубувањето на ВолсиВулзи, тој во [[1523]] година бил назначен за [[лорд канцелар]], а по една година и државен секретар. Во времето на [[Англиска реформација|Англиската реформација]], Кромвел зел активно учество за спроведување на реформите наложени од страна на кралот.
 
Во [[1539]] година, со цел да ја зближи [[Англија]] со германските протестанти, тој го убедил на Хенри VIII да се ожени за [[Ана Клевска]]. Големиот заговор кој бил наложен против него довело до негово паѓање од власта, по кое бил осуден за државна измама и ерес, и побубен.