Разлика помеѓу преработките на „Бугарска комунистичка партија“

нема опис на уредувањето
с (Elkost ја премести страницата Комунистичка партија на Бугарија на Бугарска комунистичка партија презапишувајќи врз пренасочување)
Основана е во [[1919]] година како наследник на [[Бугарска работничка социјалдемократска партија (тесни социјалисти)|БРСДП (т.с.)]] и го прифаќа името ''"БКП (тесни социјалисти)"''. Висок орган на БКП е конгресот. За раководство на политичката и организациската работа меѓу пленумите ЦК избира Политбиро и Секретаријат.
 
На [[3 април (настани)|3 април]] [[1990]] година вонредниот конгрес на БКП го менува името на партијата на [[Бугарска социјалистичка партија]] <ref>[http://www.omda.bg/bulg/news/party/BKP.html Българска комунистическа партия /БКП/]</ref>.
 
==Извори==
3.634

уредувања