Рашка: Разлика помеѓу преработките

Одземени 6 бајти ,  пред 8 години
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][непроверена преработка]
с (Отстрането уредувањето на 217.16.91.251 (разговор), вратено на последната верзија на Addbot)
Нема опис на уредувањето
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{Срби}}
'''Рашка''', историска српска земја и област во југозападна [[Србија]] кој името го добила според истоименататврдината рекаРас. Рашка била значајна српска [[жупа]] во периодот на [[Среден век|Средниот век]], а великиот жупан [[Стефан Немања]] успеал да ја направи Рашка најмоќна меѓу српските жупи, така преземајќи го приматот од [[Зета]]. Престолнина на Рашка бил градот [[Рас]], недалеку од денешен [[Нови Пазар]]. Од Рашка ќе се развие средновековното кралство Србија на чело со [[Немањиќи од Србија|династијата Немањиќ]].
 
Рашка прв пат се споменува во [[1189]] година како ''Расција''. Оттогаш во западниот свет [[Срби]]те биле именувани како ''Расцијани'', ''Раицени'' или ''Раци''. Последниов термин преминал во навредливо [[Унгарија|унгарско]] име за Србите. Заради бројноста на Србите во [[Војводина]] и [[Славонија]], понекогаш за нив (особено за Војводина) се користел терминот ''Мала Рашка''.
Анонимен корисник