Разлика помеѓу преработките на „Џанлука Брамбила“

нема опис на уредувањето
| caption = Брамбила на [[Џиро д’Италија 2012]].
| fullname = Џанлука Брамбила
| nickname = Брамби
| birth_date = {{birth date and age|df=yes|1987|8|22}}
| birth_place = [[Белано]], [[Италија]]
| proteams = {{ct|CSF|2010}}<br>{{ct|OPQ|2013}}
| majorwins =
| updated = 1423 јануариоктомври 2014
}}
 
 
На [[Џиро д’Италија 2011]], Брамбила завршил четврти во планинскиот пласман и завршил на четвртото место на етапата 18.<ref>{{cite news|url= http://www.cyclingnews.com/races/giro-ditalia-2011/stage-18/results|title=Капеки доби една етапа за Ликвигас |first=Бери|last=Рајан|date=26 мај 2011|accessdate=14 мај 2012|work=Cycling News|publisher=Future Publishing Limited}}</ref> Брамбила имал уште два пласмани во првите десет на [[Џиро д’Италија 2012]], завршувајќи десетти на [[Џиро д’Италија 2012 - етапа 1 до етапа 11#Етапа 7|седмата етапа]],<ref>{{cite news|url= http://www.cyclingweekly.co.uk/news/latest/532760/hesjedal-moves-into-giro-lead-after-mountain-top-finish.html |title=Хесједал премина во водство на Џиро по планинската завршница|work=Cycling Weekly|publisher=IPC Media Limited|date=12 мај 2012|accessdate=14 мај 2012|first=Најџел|last=Вин}}</ref> и седми на [[Џиро д’Италија 2012 - етапа 1 до етапа 11#Етапа 8|осмата етапа]].<ref>{{cite news|url=http://www.velonation.com/News/ID/11859/Giro-dItalia-Domenico-Pozzovivo-attacks-to-win-at-Lago-Laceno.aspx|title=Domenico Pozzovivo attacks to win at Lago Laceno|work=VeloNation|publisher=VeloNation LLC|date=13 мај 2012|accessdate=14 мај 2012|first=Бен|last=Аткинс}}</ref>
 
Во септември 2014 година, Брамбила бил исфрлен од [[Вуелта а Еспања 2014|Вуелта а Естапа]], затоа што разменил неколку удари со рускиот велосипедист [[Иван Ровни]] во текот на [[Вуелта а Еспања 2014 - етапа 12 до етапа 21#Етапа 16|шеснаесеттата етапа]].<ref name="DQ">{{нмс |url=http://www.bbc.co.uk/sport/0/cycling/29116808|title=Вуелта а Еспања: Брамбила и Ровни дисквалификувани додека Контадор победи |accessdate=9 септември 2014|work=BBC Sport}}</ref>
 
== Достигнувања ==
: 4. ГП Индустрија & Артиџанато ди Ларчано
: 7. Гран Премио ди Лугано
;2014
: 3. ГП Брик Шоте
: 4. Трофео Сера де Трамунтана
{{Palmares end}}
 
 
== Надворешни врски ==
{{Ризница-ред|Gianluca Brambilla}}
* {{cycling archives|30554}}
* [http://cqranking.com/men/asp/gen/rider.asp?riderid=7279 Профил на ''Cycling Quotient'']
{{Возачи во Омега Парма-Квик Степ}}
 
{{Лични податоци
{{Persondata
| NAME = Брамбила, Џанлука
| ALTERNATIVE NAMES =
| SHORT DESCRIPTION = [[друмски велосипедист]]
| DATE OF BIRTH = 22 август 1987
| PLACE OF BIRTH = Белано, Италија
| DATE OF DEATH =
| PLACE OF DEATH =
}}
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Брамбила, Џанлука}}