Разлика помеѓу преработките на „Државна химна“

Додадени 40 бајти ,  пред 6 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
'''Државна химна''' — [[родољубивост|родољубива]] [[музичка композиција]], која потсетува и се повикува на историјата, традицијата и борбата на народот на една земја, која е признаена од владата на една земја како официјална државна композиција, или конвенција преку широка употреба помеѓу народот.
 
Химните станале значајни во [[Европа]] во 19XIX век, се претпоставува дека најстарата е онаа на [[Холандија]] под името „Вилхелмус“, таа е напишана помеѓу [[1568]] и [[1572]], за време траење на [[Осумдесетгодишна војна|Осумдесетгодишната војна]]. Со подемот на концептот на [[национална држава]] во 19XIX и 20XX век, поголемиот дел од нациите прифаќаат и химни како исказ на нивното [[национална свест|национално чувство]]. Заради колонијалното влијание на Европа и други територии во светот компонираат и прифаќаат музички нумери како национални химни. Само мал број држави имаат химни кои се различни од европскиот концепт и се поврзани со старите традиции и вредности во нивните општества како на пример, [[Јапонија]], [[Костарика]], [[Иран]], [[Шри Ланка]], и [[МајанмарМјанмар]].
 
Поголемиот дел од нив во својтот стил инкорпорираат [[марш]] или традицоналистичка химна. Земјите од [[Латинска Америка]], тежнеат кон оперски делови, додека мал број на земји користат само [[дувачки инструменти|дувачки инструмент]] за да ја отсвират мелодијата на нивната химна.