Разлика помеѓу преработките на „Државна химна“

Додадени 39 бајти ,  пред 6 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Државна химна''' — [[родољубивост|родољубива]] [[музичка композиција]], која потсетува и се повикува на историјата, традицијата и борбата на народот на една земја, која е признаена од владата на една земја како официјална државна композиција, или конвенција преку широка употреба помеѓу народот.
 
Химните станале значајни во [[Европа]] во 19 век, се претпоставува дека најстарата е онаа на [[Холандија|Холандска]] под името „Вилхелмус“, таа е напишана помеѓу [[1568]] и [[1572]], за време траење на [[Осумдесетгодишна војна|Осумдесетгодишната војна]]. Со подемот на концептот на национална држава во 19 и 20 век, поголемиот дел од нациите прифаќаат и химни како исказ на нивното национално чувство. Заради колонијалното влијание на Европа и други територии во светот компонираат и прифаќаат музички нумери како национални химни. Само мал број држави имаат химни кои се различни од европскиот концепт и се поврзани со старите традиции и вредности во нивните општества како на пример, [[Јапонија]], [[Костарика]], [[Иран]], [[Шри Ланка]], и [[Мајанмар]].
 
Поголемиот дел од нив во својтот стил инкорпорираат [[марш]] или традицоналистичка химна. Земјите од [[Латинска Америка]], тежнеат кон оперски делови, додека мал број на земји користат само [[дувачки инструменти|дувачки инструмент]] за да ја отсвират мелодијата на нивната химна.
Химните по природа се кратки музички композиции и не траат подолго од 1 [[минута]] гледано во генерала.
 
Само мал број од светските химни се напишани и од познати композитори. На пример Француската "La Marseillaise" е напишана од Клод Жосеф Ругет де Лисле, додека химната на Обединетото Кралство "God„[[Боже, Saveчувај theја Queen" еКралицата]]“ напишана од непознат [[композитор]]. Мелодијата е позајмена од Германската[[Германско царство|Германското царство]], Kaiserreichкаде (1871го -носи 1918)насловот "Heil dir im Siegerkranz".
 
Државните химни се користат во многу контексти. Се изведуваат на државни празници, фестивали, спортски манифестации и слично. На Олимписките игри, државната химна на добитникот на златен медал секогаш се изведува. Во некои земји химната се интонира пред почетокот на првиот школски час, со цел да се поттикне националното чувство. И голем број на радио и телевизиски станици ја свират химната кога се одјавуваат од програма.