Разлика помеѓу преработките на „Државна химна“

Додадени 130 бајти ,  пред 6 години
с
нема опис на уредувањето
с
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''НационалнаДржавна химна''' — патриотска[[родољубивост|родољубива]] [[музичка композиција]], која потсетува и се повикува на историјата, традицијата и борбата на народот на една земја, која е признаена од владата на една земја како официјална националнадржавна композиција, или конвенција преку широка употреба помеѓу народот.
 
Химните станале значајни во [[Европа]] во 19 век, се претпоставува дека најстарата е [[Холандија|Холандска]] под името Вилхемлус ([[англиски јазик|англиски]]: Њилхелмус)„Вилхелмус“, таа е напишана помеѓу [[1568]] и [[1572]], за време траење на [[80Осумдесетгодишна годишнатавојна|Осумдесетгодишната војна]]. Со подемот на концептот на национална држава во 19 и 20 век, поголемиот дел од нациите прифаќаат и химни како исказ на нивното национално чувство. Заради колонијалното влијание на Европа и други територии во светот компонираат и прифаќаат музички нумери како национални химни. Само мал број држави имаат химни кои се различни од европскиот концепт и се поврзани со старите традиции и вредности во нивните општества како на пример, [[Јапонија]], [[Костарика]], [[Иран]], [[Шри Ланка]], и [[Мајанмар]].
 
Поголемиот дел од нив во својтот стил инкорпорираат [[марш]] или традицоналистичка химна. Земјите од [[Латинска Америка]], тежнеат кон оперски делови, додека мал број на земји користат само [[дувачки инструменти|дувачки инструмент]] за да ја отсвират мелодијата на нивната химна.
Само мал број од светските химни се напишани и од познати композитори. На пример Француската "La Marseillaise" е напишана од Клод Жосеф Ругет де Лисле, додека химната на Обединетото Кралство "God Save the Queen" е напишана од непознат [[композитор]]. Мелодијата е позајмена од Германската Kaiserreich (1871 - 1918) "Heil dir im Siegerkranz".
 
НационалнитеДржавните химни се користат во многу контексти. Се изведуваат на националнидржавни празници, фестивали, спортски манифестации и слично. На Олимписките игри, националнатадржавната химна на добитникот на златен медал секогаш се изведува. Во некои земји химната се интонира пред почетокот на првиот школски час, со цел да се поттикне националното чувство. И голем број на радио и телевизиски станици ја свират химната кога се одјавуваат од програма.
 
Поголеми политички или групациски ентитети имаат свои химни покрај националнитедржавните. Така на пример Европската Унија, ја употребува [[Ода на Радоста]] од Бетовеновата 9та Симфонија, како официјална химна на Европа. [[Обединети Нации|Обединетите Нации]], и [[Африканска Унија|Африканската Унија]] исто така имат свои химни.
 
Република Македонија, својата прва химна ја добива во [[1943]] чиј композитор е [[Тодор Скаловски]], а стиховите се на [[Владо Малески]]. Користена е во склопот на [[СФРЈ]], а по осамостојувањето е потврдена како [[Денес над Македонија|официјална химна на Република Македонија]].
 
== Поврзано ==
* [[Список на националнидржавни химни]]
* [[Список на патриотски песни]]
 
 
[[Категорија:Химни]]
[[Категорија:Државни химни|Државни химни]]
[[Категорија:Национални симболи|Химна]]