Разлика помеѓу преработките на „Танел Кангерт“

Додадени 377 бајти ,  пред 5 години
нема опис на уредувањето
| proteams = {{ct|ALM|2008}}<br />{{ct|AST|2011}}
| majorwins = Национален хронометарски првак (2008, 2010, 2013)<br>Национален друмски првак (2012)<br>[[Тур де Свис]] (1 етапа, 2012)
| updated = 1322 јануариоктомври 2014
}}
 
: 6. Краен пласман [[Тур де Свис 2013|Тур де Свис]]
: 9. Краен пласман [[Трка околу Полска 2013|Трка околу Полска]]
;2014
: 5. Краен пласман Вуелта а Андалусија
: 9. Трофео Сера де Трамунтана
{{Palmares end}}
 
!2012
!2013
!2014
|-
| style="text-align:left; background:#efefef;"|[[Податотека:Jersey pink.svg|20п|link=Генерален пласман на Џиро д’Италија]] '''[[Џиро д’Италија]]'''
| style="text-align:center;"|[[Џиро д’Италија 2012|26]]
| style="text-align:center;"|[[Џиро д’Италија 2013|13]]
| style="text-align:center;"|—
|-
| style="text-align:left; background:#efefef;"|[[Податотека:Jersey yellow.svg|20п|link=Генерален пласман на Тур де Франс]] '''[[Тур де Франс]]'''
| style="text-align:center;"|—
| style="text-align:center;"|—
| style="text-align:center;"|[[Тур де Франс 2014|20]]
|-
| style="text-align:left; background:#efefef;"|[[Податотека:Jersey red.svg|20п|link=Генерален пласман на Вуелта а Еспања]] '''[[Вуелта а Еспања]]'''
| style="text-align:center;"|—
| style="text-align:center;"|[[Вуелта а Еспања 2013|11]]
| style="text-align:center;"|[[Вуелта а Еспања 2014|СО]]
|}
 
{{Возачи во Астана}}
 
{{Лични податоци
{{Persondata
| NAME = Кангерт, Танел
| ALTERNATIVE NAMES =
| SHORT DESCRIPTION = [[друмски велосипедист]]
| DATE OF BIRTH = 03.11.3 ноември 1987
| PLACE OF BIRTH = [[Вендра]], [[Естонија]]
| DATE OF DEATH =
| PLACE OF DEATH =
}}
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Кангерт, Танел}}