Разлика помеѓу преработките на „Ван дер Валсов полупречник“

с
нема опис на уредувањето
с (Bjankuloski06 ја премести страницата Ван дер Валсов радиус на Ван дер Валсов полупречник)
с
'''Ван дер Валсов полупречник''' ('''Ван дер Валсов радиус''') — [[растојание]]то меѓу најоддалечените [[електрон]]и од [[атомско јадро|атомското јадро]] на слободни [[атом]]и. Единицата е именувана по научникот [[Ван дер Валс]].
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Ван дер Валсовиот радиус''' (именуван по научникот [[Ван дер Валс]]) го претставува растојанието меѓу најоддалечените [[електрон]]и од [[Атомско јадро|атомското јадро]] на слободни [[атом]]и.
 
Ако се замислат атомите или [[молекул]]ите како топки чијашто површина ја градат од центарот најоддалечените електрони, Ван дер Валсовите радиусиполупречници се всушност радиусите[[полупречници]]те на тие топки.
 
{{Никулец од областа на науката}}