Разлика помеѓу преработките на „Теорија на книжевноста“

с
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 27 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q459381 (translate me))
с
== Книжевно теоретски школи ==
Наведени долу се некои од најчесто идентификуваните теоретски школи, заедно со главните автори. Во многу случаи, како на пример оние на историчарот и филозоф Мишел Фуко и антропологот Клод Леви-Строс, авторите не биле првенствено литературни критичари, но нивните дела широко влијаеле на теоријата на литературата.
*[[ЕстетицизамЕстетизам]] – често поврзана со [[романтизам|романтизмот]], е филозофија која ја дефинира естетската вредност како примарна цел во разбирањето на литературата. Ова ги вклучува и литературните критичари кои се обиделе да разберат и идентификуваат естетската вредност и оние, како [[Оскар Вајлд]], кој се истакна со уметност заради уметност.
**[[Оскар Вајлд]], [[Валтер Пејтер]], [[Харолд Блум]]
*Американски [[прагматизам]] и други американски пристапи