Мате Грујовски: Разлика помеѓу преработките

Додадени 125 бајти ,  пред 7 години
Одбиени последните 9 промени во текстот (од 46.217.70.247) и вратена преработката 3280388 на 89.205.47.195
[непроверена преработка][проверена преработка]
Ознаки: Мобилно уредување Уредување од мобилен извршник
(Одбиени последните 9 промени во текстот (од 46.217.70.247) и вратена преработката 3280388 на 89.205.47.195)
|опис=
|роден-дата= {{роден на|18|март|1932}}
|роден-место= [[Лазарополе]], {{роден во| Гостиварско}}
|починал-дата= {{починат на|14|март|2013}}
|починал-место= {{починат во|Скопје}}, {{МКД}}
 
==Биографија==
Грујовски е роден на [[18 март]] [[1932]] година во [[Лазарополе]], а со [[Уметност|народната уметност]] се задоил уште од најраната младост. По дипломирањето на Уметничката [[академија]] во [[Белград]], во [[1964]] година се вработил во Музичката продукција на тогашното [[Радио Скопје]], најпрвин како музички соработник, за подоцна да биде именуван за уредник и музички продуцент за [[народна музика]], позиција на која беше сè до пензионирањето во [[1996]] година. Исто така бил предводник на музичкиот ансамбл кој го носел неговото име. Грујовски бил еден од најзначајните двигатели на концертната и фестивалската дејност во [[Македонија]] со чиј удел биле поставени темелите на многу културно-уметнички манифестации во Македонија. Починал ненадејно во [[Скопје]] на [[14 март]] [[2013]] година.<ref>{{цитирана мрежна страница|url=http://www.komunikacija.mk/pochina-mate-grujovski/|title=Почина Мате Грујовски|date=МАРТ 15, 2013 09:20|publisher=Комуникација|language=македонски|accessdate=2013-03-16}}</ref> НеговиНегов синовисин сее познатиот пејач на македонска народна музика, [[Благоја Грујовски]] и музичарот [[Ташко Грујовски]].
 
== Творештво ==
* Што си толку мило Ленче нажалена
* Љубам мајко едно момче
=== Плочи ===
* Туѓино јабано
 
=== Плочи ===
Песните на Мате Грујовски се застапени на повеќе плочи, како:
* Grozda Stojanovska i Borče Krstevski, Jugoton, EPY-34490, 1972.
* Grozda Stojanovska, ''Bilbil pee vo planina'', Jugoton, SY-22180
 
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Грујовски, Мате}}
 
[[Категорија:Лазарополе]]
[[Категорија:Гостиварци]]
[[Категорија:Македонски композитори]]
[[Категорија:Македонски продуценти]]