Разлика помеѓу преработките на „Видерштет“

Додадени 185 бајти ,  пред 6 години
с
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 14 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q819026 (translate me))
с
|Gemeindeschlüssel =
|Straße = Шефергасе 8
|Website = [http://www.wiederstedt.de www.wiederstedt.de]
}}
 
'''Видерштет''' е село и поранешна општина во округот [[Мансфелд-Зидхарц]], во [[Саксонија-Анхалт]], [[Германија]]. Од 1 септември 2010, е дел од градот [[Арнштајн (Саксонија-Анхалт)|Арнштајн]].
 
Селото е родно место на истакнатиот [[романтизам|романтистички]] мислител и книжевник [[Новалис]] (1772-1801)
[[Категорија:Села во Саксонија-Анхалт]]
[[Категорија:Мансфелд-Зидхарц]]
 
{{МансфелдЗидхарц-никулец}}
 
[[Категорија:Села во Саксонија-Анхалт]]
[[Категорија:Мансфелд-Зидхарц]]