Разлика помеѓу преработките на „Бешик“

Одземени 16 бајти ,  пред 6 години
с
нема опис на уредувањето
с (fixing dead links)
с
| портал = [http://www.dimosvolvis.gr/ dimosvolvis.gr/]
}}
'''Бешик''' ({{lang-el|Δήμος Βόλβης}}, ''Димос Волвис'') — [[општина]] во [[Централна Македонија (Грција)|централниот дел]] на [[Егејска Македонија]], денес во [[Грција]]. Административен центар е селото [[Ставрос (Солунско)|Ставрос]].
 
Наречена е по месноста Бешик, со селата [[Мал Бешик]] и [[Голем Бешик]]. Во средината на општината се протега [[Бешичко Езеро|Бешичкото Езеро]].
1

уредување