Разлика помеѓу преработките на „Казабланка (филм)“

нема опис на уредувањето
(Роџер Еберт)
 
Големината на филмот се гледа во големиот број награди кои ова ремек дело ги има освоено. Меѓу нив се, 8 номинации за Оскар од кои освојува три: најдобар филм, најдобра режија и најдобро сценарио.
Во 1999 застанува на 2 место, е пред него само "[[Граѓанинот Кејн]]", на топ 100 листата на [[Американскиот Филмски Институт]]. Во 2007 на оваа листа "Казабланка" се наоѓа на третото место. Пред него се "Граѓанинот Кејн" на прво и "Кум" на второ место како најдобри филмови на сите времиња.
Во 2006 година сценариото на "Казабланка" во категорија на 101 сценарио, избрано е како најдобро за сценарио на сите времиња.
Репликата од филмот "Play it Sam, play "As Time Goes By"", се наоѓа на 28 место на Топ 100 реплики на сите времиња избрани од Американскиот Филмски Институт.
== Надворешни врски ==
* [http://www.imdb.com/title/tt0034583/| Internet movie database] {{en}}
* {{rotten-tomatoes|id=1003707-casablanca|title=Casablanca}} {{en}}
* [http://www.archive.org/download/ScreenGuildTheater/Sgt_43-04-26_ep141_Casablanca.mp3 Радио адаптација на ''Казабланка''] [[26 април]], [[1943]]; 30 минути, со оригиналните ѕвезди. ([[MP3]]) {{en}}
* [http://www.archive.org/download/Lux09/Lux_44-01-24_Casablanca.mp3 Radio adaptation of ''Casablanca''] [[January 24]], [[1944]] на „Lux Radio Theater“; 56 минути ([[MP3]]) {{en}}
 
{{САД-филм-никулец}}
{{ОскарФилм}}
 
[[Категорија:Филмови од 1942]]
[[Категорија:Црно-бели филмови]]
[[Категорија:Добитници на оскар за најдобар филм]]
{{ОскарФилм}}
 
{{Link FA|en}}
253

уредувања