Разлика помеѓу преработките на „Политичка филозофија“

с
нема опис на уредувањето
с
с
{{Политика}}
'''ПолитичкатаПолитичка филозофија''' — [[нормативна дисциплина]] која поставува три вида прашања:
* што е тоа праведен поредок за едно [[општество]]?
* врз основа на кои стандарди треба да се проценуваат општествените институции во тоа општество?