Дигитален видеодиск: Разлика помеѓу преработките

с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
с (Bot: Migrating 81 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q5294 (translate me))
сНема опис на уредувањето
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{внимание}}
'''Дигитален видео дисквидеодиск''' [[англиски јазик|англиски]]: Digital Versatile Disc (скратено DVD) e пренесувач на податоци-оптички уред со доста поголем капацитет од неговиот претходник CD (Compact Disc). DVD е оптички диск кој се користи како средство за висококвалитетно складирање на податоци, но во масовна употреба воглавно служи за складирање [[филм]]ови. DVD изворно е препознатливо како (Digital Video Disc). DVD дисковите по големината и по изгледот се потполно идентични со CD дисковите.