Разлика помеѓу преработките на „Жан Батист Карпо“

с
нема опис на уредувањето
с
с
[[File:Valenciennes - cimetère des Prix de Rome - -Jean-Baptiste Carpeaux (2).JPG |right|200px|thumb|Jean-Baptiste Carpeaux]]
[[Податотека:Jean-Baptiste Carpeaux.png|thumb|250px|Илустрација на Карпо со скулптурата „Флора“ под него и други скулптури над него.]]
[[Податотека:Jean-Baptiste Carpeaux La Danse.jpg|thumb|right|250px|''Танц'' (La Danse), [[Опера Гарние]] во Париз, била критикувана како непристојна.]]
 
'''Жан-Батист Карпо''' ([[француски јазик|француски]]: ''Jean-Baptiste Carpeaux''; [[11 мај]] [[1827]] – [[12 октомври]] [[1875]])) — истакнат француски [[вајар]] и [[сликар]].