Разлика помеѓу преработките на „Жан Батист Карпо“

с
нема опис на уредувањето
с
с
[[Податотека:Jean-Baptiste Carpeaux.png|thumb|250px|Илустрација на Карпо со скулптурата „Флора“ под него и други скулптури над него.]]
[[Податотека:Jean-Baptiste Carpeaux La Danse.jpg|thumb|right|250px|''Танц'' (La Danse), [[Опера Гарние]] во Париз, била критикувана како непристојна.]]
{{Commonscat}}
 
'''Жан-Батист Карпо''' ([[француски јазик|француски]]: ''Jean-Baptiste Carpeaux'',; [[11 мај]] [[1827]] – [[12 октомври]] [[1875]])) бил— истакнат француски [[вајар]] и [[сликар]].
 
Родсен е во [[Валансјен]]. Првите студии му биле под мајсторот Франсоа Руд. Карпо ја освоил наградата на Рим во 1854. и се преселил во Рим во потрага по инспирација кајшто ги проучувал делата на [[Микеланџело]], [[Донатело]] и [[Верокјо]]. Останал во Рим од 1854 до 1861 и се стекнал со чувство за движење и спонтаност кои ги придружил во делата кон принципите на [[барок]]от.
* Наполитанско рибарче (Jeune pêcheur à la coquille) - ([[Лувр]], Париз [http://www.insecula.com/oeuvre/photo_ME0000034255.html])
* Девојче со школка
* [[Антоан Вато]] — споменик, Валенсиенво [[Валансјен]]
 
== Галерија ==
 
== Надворешни врски ==
{{рв|Jean-Baptiste Carpeaux}}
* [http://cartelfr.louvre.fr/cartelfr/visite?srv=rs_display_res&critere=jean+baptiste+carpeaux&operator=AND&nbToDisplay=5&langue=fr Страница на сајтот на Лувр со дела од Карпо]
* [http://www.insecula.com/contact/A005511_oeuvre_1.html Страница од insecula.com со дела од Карпо]
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Карпо, Жан Батист}}
[[Категорија:Француски вајари]]
[[Категорија:Родени во 1827 година]]
[[Категорија:Починати во 1875 година]]
[[Категорија:Луѓе од Валансјен]]
[[Категорија:Добитници на Римската награда]]
[[Категорија:Родени во 1827 година]]
[[Категорија:Починати во 1875 година]]