Разлика помеѓу преработките на „Света“

Додаден 1 бајт ,  пред 5 години
(дополнување)
 
== Историja ==
[[Податотека:Freska na Sv. Kiril i Metodij od Sv. Pantelejmon Svetanski.jpg|мини320px|десно|Фреска на [[Св. Кирил и Методиј]] од црквата „Св. Пантелејмон“ во Света]]
Света за првпат се споменува во турските пописни дефтери од 1468 год.според кои броело 48 семејства, 5 вдовици и 3 неженети. Во 1568 год. брои 47 семејства, 2 вдовици и 11 неженети (христијани) и едно муслиманско семејство. Семејствата секогаш биле многубројни, со околу 20 до 30 члена. Христијаните не сакале да ја кажуваат точната бројка заради заштита од данокот во крв.
 
Селаните од Света активно учествувале и во НОБ, за што е изграден споменик на паднатите борци.<ref>Сказанија брсјачки и пољански - Душан Бакрески, Битола 2007</ref>
 
Во мај, 2012 година, во Света се снимаше најновиот филм на [[Столе Попов]] „До„[[До балчак“балчак]]“. За потребите на филмскиот сет комплетно беа изградени железничка станица и контролен пункт на отоманскатаОтоманската империја.<ref>http://www.fakulteti.mk/news/12-05-10/po_15_godini_stole_popov_go_pochnuva_snimanjeto_na_noviot_film.aspx</ref>
 
== Економија ==
529

уредувања