Разлика помеѓу преработките на „Нов Тајпеј“

Одземени 12 бајти ,  пред 6 години
с
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 1 interwiki links, now provided by Wikidata on d:Q244898)
с
{{Infobox settlement
|name = NewНов TaipeiТајпеј
|settlement_type = [[Special municipality of Taiwan|Special municipality]]
|official_name = New Taipei City · {{lang|zh-tw|新北市}}
|bpmf=ㄒㄧㄣ ㄅㄟˇ ㄕˋ|w=Hsin¹-pei³ Shih⁴|p=Xīnběi Shì|tp=Sinběi Shìh|mps=Shīnběi Shr̀|gr=Shinbeei Shyh
|poj=Sin-pak Chhī|h=Sîn-pet-sṳ}}
'''ЊуНов Тајпеј''' (кинески: 新北市; pinyin: Xīnběi Shì; Pe̍h-ōe-jī: Sin-pak-chhī) е најнаселен град на Тајван со 3,893,740 жители. Областа вклучува значителен протега на северниот брег на островот и го опкружува Тајпеј басен. Нов Тајпеј опкружува Тајпеј, и се граничи со Keelung на североисток, Yilan округот на југоисток, а Taoyuan округот на југозапад.
== Име ==
ЊуНов Тајпеј билесе администрирани какоуправувал Тајпеј округот на Тајван во покраината додека нејзините реорганизација како посебна општина на 25 декември 2010 година.
Првично официјалната англиската верзија на името на градот беше доделен да биде Xinbei градот од страна на округот орган, кој е пин-јин транслитерација на кинески името на градот. Новиот градоначалник Ерик Чу бара името Нова Тајпеј Сити како официјален Македонски рендерирање.њу Нов Тајпеј е именуван од "新 台北", каде што новите е буквален превод на "新" и Тајпеј е транскрипција на "台北". Со оглед на барањето на градоначалникот и на јавното мислење, Министерството за внатрешни работи (МВР) ја одобри името ЊуНов Тајпеј Сити на 31 декември 2010 година.
== Демографија ==
Над 80% од жителите на ЊуНов Тајпеј живеат во 10 области, кои порано биле округот контролирани градови (Banqiao, Luzhou, Sanchong, Shulin, Tucheng, Xizhi, Xindian, Xinzhuang, Yonghe и Zhonghe), која сметка за една шестина од област. 28,80% од жителите се пресели во областа од Тајпеј Сити (台北市).
 
== Наводи ==