Разлика помеѓу преработките на „Марио Ланца“

Одземени 26 бајти ,  пред 5 години
с
нема опис на уредувањето
с
{{Infobox person
| name = Марио Ланца{{малзак|Mario Lanza}}
| image = Mario Lanza Pinkerton.jpg
| caption = Ланца во „Љубимецот на Њу Орлеанс“ (1950)
}}
 
'''Марио Ланца''' ([[италијански јазик{{lang-it|италијански]]: ''Mario Lanza''}}; [[31 јануари]] [[1921]] – [[7 октомври]] [[1959]]) — [[САД|американски]] [[тенор]] и [[холивуд]]ска ѕвезда, мошне успешен во доцните [[1940-ти]] и [[1950-тите]] години. Некои сметаат дека неговиот глас му парира на оној на [[Енрико Карузо]], кого Ланца го одиграл во филмот „[[Големиот Карузо]]“ (1951). Ланца можел да пее секаков вид на музика. Додека неговиот високоемотивен не бил добредојден кај сите критичари, Ланца уживал неизмерна популарност и неговите снимки и денес високо се вреднуваат.
 
== Оперска кариера ==