Мочовод: Разлика помеѓу преработките

Додадени 65 бајти ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
}}
'''Мочовод''' ('''уретер''') е парен цевчест орган од уринарниот систем кој се протега од врвот на бубрежната карлица до мочниот меур. Кај возрасни, мочоводите вообичаено се долги 25-30 cm, со дијаметар од ~3–4 mm. Според локализацијата, мочоводот се дели на два дела: абдоминален и карличен дел.
 
[[Категорија:Систем за излачување]]