Разлика помеѓу преработките на „Жан Батист Карпо“

с
нема опис на уредувањето
с
с
'''Жан-Батист Карпо''' ([[француски јазик|француски]]: ''Jean-Baptiste Carpeaux'', [[11 мај]] [[1827]] – [[12 октомври]] [[1875]])) бил француски [[вајар]] и [[сликар]].
 
Родсен е во [[ВаленсиенВалансјен]]. Првите студии му биле под мајсторот Франсоа Руд. Карпо ја освоил наградата на Рим во 1854. и се преселил во Рим во потрага по инспирација кајшто ги проучувал делата на [[Микеланџело]], [[Донатело]] и [[Верокјо]]. Останал во Рим од 1854 до 1861 и се стекнал со чувство за движење и спонтаност кои ги придружил во делата кон принципите на [[барок]]от.
 
Во 1861 направил биста на принцезата Матилда Бонапарт, и ова подоцна му донело неколку нарачки од [[Наполеон III]]. Работел на декорација на павилјонот Флора и на [[Операта Гарние]].
[[Категорија:Родени во 1827 година]]
[[Категорија:Починати во 1875 година]]
[[Категорија:Луѓе од Валансјен]]
[[Категорија:Добитници на Римската награда]]