Разлика помеѓу преработките на „Змеј“

Одземени 102 бајти ,  пред 6 години
поправки
(дополнување)
(поправки)
'''Змеј''' ([[англиски]]: ''Dragon'') е фантастично, битиемитолошко исуштетство, кајкое нашите претци верувањата во неговото постоење биле широко распространети. Поспоред својот изглед змејот можел да бидее близок до [[змија]]та,<ref>[http://www.slovopedia.com/22/209/1642064.html Этимологический русскоязычный словарь Фасмера]</ref>, [[човек]]от, [[птица]]та, [[метеор]]ите. Змејовите били прикажувани најразлично: со крилја, тело покриено со стргунки, со метални плочки, понекогаш златни, со големи глави и опасни [[заби]], со [[оган]] кој излегувал од усните, ноздрите, со испакнати очи кои можеле да имаат и хипнотичка моќ, можеле да имаат повеќе глави, најчесто имале две нозе, опашка и биле различни по големина и боја.
 
== Змејот во европската митологија==