СУ „Раде Јовчевски Корчагин“ - Скопје: Разлика помеѓу преработките

нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
<!-- Ако имате податок, напишете го после знакот = -->
{{Инфокутија - средни училишта|
|слика=Корчагин.jpg|thumb|Korcagin]]
|име=„Раде Јовчевски Корчагин“
|место=[[Скопје]]
 
'''Средното училиште „Раде Јовчевски Корчагин“''' се наоѓа во [[Скопје]], [[општина]] - [[Општина Центар|Центар]]. Професионализмот, високите критериуми на работа ја одржуваат гимназијата на врвот. Освен во државата, постигнува високи резултати и на меѓународно ниво.
 
 
== Формирање и развој ==
 
Гимназијата „Раде Јовчевски Корчагин“ е формирана во 1960та година, и оттогаш важи за строга и квалитетна образовна институција.
 
[[File:Пред споменикот.png|thumb|десно|Пред споменикот]]
 
== Учество на натпревари ==
==Освоени награди==
== Познати личности кои учеле во ова училиште ==
* [[Радмила Шеќеринска]] - политичар
== Познати личности кои предавале во ова училиште ==
* [[Доста Димовска]] - политичар
 
==Фотогалерија==
<center>
<gallery>
File:Ноемвриска награда 1971.jpg|Ноемвриска награда 1971
File:Споменикот на Корчагин.jpg|Споменикот на Корчагин
[[File:Пред споменикот.png|thumb|десно|Пред споменикот]]
</gallery>
</center>
 
== Надворешни врски ==
88

уредувања