Разлика помеѓу преработките на „Иван Точко“

Додадени 69 бајти ,  пред 6 години
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 3 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q3408997 (translate me))
| footnotes =
}}
'''Иван Точко''' ({{роден во|Охрид}}, {{роден на|9|јануари|1914}} - {{починал во|Скопје}}, {{починал на|12|ноември|1973}}) бил македонски [[раскажувач]], [[новинар]] и [[драмски писател]]. Еден е од основачите на [[Друштво на писателите на Македонија|Друштвото на писателите на Македонија]]. Литературната активност ја започнал во [[1933]] година со неговиот прв расказ „Нашиот поет“.<ref>[http://www.ohridnews.com.mk/index.php?mod=13&kat=18&id=50324 Средба со Иван Точко]</ref>
 
Се школувал во [[Охрид]] и [[Битола]]. Завршил Правен факултет во [[Белград]] и Театарска академија во [[Софија]].<ref>Маринела Јовановиќ, Нада Филева „Мал охридски литературно-научен лексикон“, Охрид, 2002.</ref>
Загинал во сообраќајна несреќа, прегазен од автомобил, по излегувањето од автобус.
 
== Творештво ==
== Библиографија ==
* „Бојана“ (раскази, 1953)
* „Акорди“ (раскази, 1956)
== Наводи ==
{{reflist}}
 
 
{{македонија-биог-никулец}}
[[Категорија:Македонски писатели]]
[[Категорија:Охриѓани]]
[[Категорија:Затвореници на Голи Оток‎]]
6.191

уредување