Разлика помеѓу преработките на „Галиција“

Одземени 2 бајти ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
с
'''Галиција''' е [[автономни заедници во Шпанија|автономна заедница]] во [[Шпанија]]. На север граничи со [[Атлантски Океан]], на југ со [[Португалија]], на исток со [[Астурија]] и [[Кастилја и Леон]]. Зафаќа површина од 29.574 км² и има 2,8 милиони жители. Главен град е [[СантијагоСантјаго де Компостела]]. Службен јазик покрај [[Шпански јазик|шпанскиот]] е и [[Галициски јазик|галицискиот]], што некои го сметаат за дијалект на [[Португалски јазик|португалскиот]] поради нивната сличност.
 
[[Категорија:Галиција| ]]