Разлика помеѓу преработките на „Луго“

Додадени 75 бајти ,  пред 6 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
|dot_map_caption =
|dot_x = |dot_y =
|pushpin_map = SpainШпанија
|pushpin_label_position =
|pushpin_map_caption =
|subdivision_type1 = [[Автономна покраина]]
|subdivision_name1 = {{flagicon|Galicia}} [[Галиција (Шпанија)|Галиција]]
|subdivision_type2 = [[ПровинцијаПокраини во Шпанија|Покраина]]
|subdivision_name2 = [[Луго (провинцијапокраина)|провинцијата Луго]]
|subdivision_type3 = [[Комарка]]
|subdivision_name3 = [[Луго (комарка)|Луго]]
<!-- Politics ------------------>
|government_footnotes =
|government_type = [[Concello]]Совет
|leader_party = [[PSdG]]
|leader_title = [[AlcaldeГрадоначалник]]
|leader_name = Хозе Ороско
|established_title = <!-- Settled -->
|footnotes =
}}
'''Луго''' ([[галициски јазик|галициски]]: ''Lugo'') е град којшто се наоѓа во северозападна [[Шпанија]], административен центар на покраината [[Луго (провинцијапокраина)|провинцијата Луго]], во автономната област [[Галиција]]. Луго е четвртиот најголем град во Галиција. Градот бил престолнина на Галиција за да се премести во средниот век во [[Сантјаго де Компостела]].
 
Луго има површина од 329,78 км² и население од 97.635 жители (2010). За првпат во шпаско време градот се споменува во [[1 век п.н.е.]] [[УНЕСКО]] во 1985 година, стариот дел од градот го вклулчил во списокот на светско наследство.
{{Link FA|gl}}
 
[[Категорија:Луго (покраина)]]
[[Категорија:Свети градови]]
[[Категорија:Општини во Галиција]]