Разлика помеѓу преработките на „Луго“

Одземени 32 бајти ,  пред 6 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
'''Луго''' ([[галициски јазик|галициски]]: ''Lugo'') е град којшто се наоѓа во северозападна [[Шпанија]], административен центар на [[Луго (провинција)|провинцијата Луго]], во автономната област [[Галиција]]. Луго е четвртиот најголем град во Галиција. Градот бил престолнина на Галиција за да се премести во средниот век во [[Сантјаго де Компостела]].
 
Луго има површина од 329,78 kmкм² и население од 97.635 жители (според пописот од 2010 година). За прв патпрвпат во шпаско време градот се споменува во [[1 век п.н.е.]] [[УНЕСКО]] во 1985 година, стариот дел од градот го вклулчил во списокот на светско наследство.
 
{{Link FA|gl}}