Разлика помеѓу преработките на „Илјада и една ноќ“

нема опис на уредувањето
с (Бришење на "1001-nights.jpg", беше избришана од Заедничката ризница од страна на [[commons:User:Morning Sunshine|Morning Sunshi...)
 
Книгата '''Илјада и една ноќ''' ([[Персиски јазик|персиски]]: هزار و یک شب Hezâr-o Yek Šab, [[Арапски јазик|арапски]]: كتاب ألف ليلة وليلة‎ Kitāb 'Alf Layla wa-Layla) е средновековна средноисточна [[еп]]ска [[литература]] која ја раскажува приказната на принцезата [[Шехерезада]], која е принудена да раскаже серија на приказни на нејзиниот сопруг [[Шахријар]] со цел да ја избегне егзекуцијата. Приказните таа ги раскажува во текот на Илјада и една ноќ. Секоја ноќ принцезата остава дел од приказната незавршен за нејзиниот сопруг да ја остави жива уште еден ден. Голем дел од приказните се создадени во текот на многу векови, од многу луѓе и многу стилови.
 
== Видете исто така ==
* [[Персиска литература]]
 
{{Лит-никулец}}
 
[[Категорија:Литература на арапски јазик]]
 
{{Link FA|hu}}
Анонимен корисник