Разлика помеѓу преработките на „Јавна сопственост“

с
нема опис на уредувањето
с
с
{{Без извори|датум=октомври 2009}}
[[Податотека:PD-icon.svg|thumb|175px|Икона која понекогаш се користи со цел да се укаже дека изворниот материјал не е подложен на авторски права.]]
'''Јавниа сопственост''' — [[сопственост]] која го опфаќа телото на [[знаење]] и [[иновација]] (особено креативнитетворечките дела како [[пишување]]то, [[уметност]]а, [[музика]]та и [[пронајдок|пронајдоците]]) во релација со која ниту едно лице или друг легален субјект може да создаде или одржува [[имотен|имотни]] интереси во врз определена правна јурисдикција. Ова тело на информирање и креативносттворештво се смета за дел од општото културно и интелектуално [[културно наследство|наследство]], кое, во целина, секој може да го користи или експлоатира, било со комерцијална или некомерцијална намера.
 
{{никулец}}