Разлика помеѓу преработките на „Највисок државен домен“

Нема измена во големината ,  пред 5 години
с
нема опис на уредувањето
с
Државите имаат национален опслужувач на државниот семрежен домен, кој ги доделува имињата со државната наставка, и ги насочува пребарувањата на адреси со тој државна наставка.
 
Државниот код na Македонија е '''[[.mk]]''' или кириличниот '''[[.мкд]]''' и задачата за доделување на семрежни имиња со врвен домен ја има организацијата [[МарнетМАРнет]].
 
== Наводи ==