Разлика помеѓу преработките на „Никица Јелавиќ“

нема опис на уредувањето
{{Infobox football biography 3
| playername = {{f;agicon|Хрватска}} Никица Јелавиќ<br />Nikica Jelavić
| image = [[Податотека:Nikica Jelavić - SK Rapid Wien (2).jpg|300px]]
| height = {{height|m=1.87}}
| cityofbirth = {{роден во|Чапљина|}}
| countryofbirth = [[Хрватска]]
| currentclub = [[ФК{{Fb Евертон|Евертон]]team Hull City}}
| clubnumber = 718
| position = [[напад (фудбал)|напаѓач]]
| youthyears1 = | youthclubs1 = [[ФК Хајдук Сплит|Хаjдук Сплит]]
| years3 = 2008–2010 | caps3 = 71 | goals3 = 27 | clubs3 = [[ФК Рапид Виена|Рапид]]
| years4 = 2010-2012 | caps4 = 45 | goals4 = 30 | clubs4 = [[ФК Глазгов Ренџерс|Ренџерс]]
| years5 = 2012- 2014 | caps5 = 6 | goals5 = 2 | clubs5 = [[ФК Евертон|Евертон]]
| nationalyears1years6 = 20052014- | nationalcaps1caps6 = 18 20 | nationalgoals1goals6 = 2 6 | nationalteam1clubs6 = [[ФудбалскаАФК репрезентацијаХал на ХрватскаСити|ХрватскаХал Сити]]
| nationalyears1 = 2005- | nationalcaps1 = 36 | nationalgoals1 = 6 | nationalteam1 = {{Fb|Хрватска}}
| pcupdate = 17 јануари 2012
| ntupdate = 17 јануари 2012
}}
 
'''Никица Јелавиќ''' е [[Хрватска|хрватски]] [[фудбал]]ер, [[напад (фудбал)|напаѓач]], кој настапува за екипата на [[Хал Сити АФК|Хал Сити]] во [[Премиер лига|Англиската Премиер лига]].
 
==Кариера==
[[Категорија:Фудбалери на ФК Евертон]]
[[Категорија:Фудбалери на ФК Ренџерс]]
[[Категорија:Фудбалери на ФК Хал Сити]]
[[Категорија:Хрватски фудбалери]]