Кариби: Разлика помеѓу преработките

Додадени 18 бајти ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
[[Податотека:CIA map of the Caribbean.png|мини|250px|Средна Америка и Карибите [https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/reference_maps/pdf/central_america.pdf (детална pdf мапа)].]]
 
'''КарибитеКариби''' ([[англиски]]: ''Caribbean'', [[холандски јазик|холандски]]: ''Caraïben'', [[француски јазик|француски]]: ''Caraïbes'', [[шпански јазик|шпански]]: ''Caribe'') претставуваатили '''Карипски Острови''' — [[регион]] во [[Средна Америка]], кој се состои од [[Карипско Море|Карипското Море]], неговите [[остров]]и (повеќето од кои го обиколуваат морето), и околните брегови. Регионот се наоѓа југоисточно од [[Северна Америка]], источно од копнена [[Средна Америка]], и на север и запад од [[Јужна Америка]].
 
==Етимологија==