Разлика помеѓу преработките на „Бојана (река)“

Одземени 20 бајти ,  пред 5 години
нема опис на уредувањето
с (додадена Категорија:Јадрански слив со помош на HotCat)
}}
 
'''Бојана''' ({{lang-sq|Buna}}) е 41 километарска река која се наоѓа на границата помеѓу [[Црна Гора]] и [[Албанија]]. Извира од [[Скадарско Езеро|Скадарското Езеро]] и се влева во [[Јадранско Море|Јадранското Море]]. Долга е 41 километар. Тече во големи кривини со просечен пад од 0,6 %.
 
== Устие ==
6.011

уредување