Разлика помеѓу преработките на „Гран при Монтреал“

нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 15 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q392389 (translate me))
| name = Гран при Монтреал
| current_event =
| image = [[Податотека:LogoGPC mtl.png|240п]]
| image_caption = Лого на трката
| date = септември
| region = [[Монтреал]], [[Квебек]], [[Канада]]
| localnames = ''Grand Prix Cycliste de Montréal'' {{fr}}
| english =
| localnames = Grand Prix Cycliste de Montréal
| nickname =
| discipline = [[Друмски велосипедизам]]
| competition = [[Светска турнеја UCI]]
| type = [[Класични велосипедски трки|Eднодневна трка]]
| organiser = Груп Серди
| director =
| first = {{start date|2010}}
| number = 35 (до 20122014)
| final =
| firstwinner = {{атлетзнаме|[[Роберт Гесинк]]|ХОЛ}}
| mostwins = ''Нема повеќекратни победници''
| mostrecent = {{атлетзнаме|[[ЛарсСајмон Петер НордхаугГеранс]]|НОРАВС}}
}}
 
[[Податотека:GrandPrixSep122010.jpg|thumbмини|rightдесно|Возачи на Гран при Монтреал 2010 поминуваат низ булеварот Едуард Монпети.]]
 
'''Гран при Монтреал''' е({{lang-fr|Grand еднодневнаPrix Cycliste de Montréal}}) — професионална велосипедска [[Класични велосипедски трки|еднодневна]] [[Друмски велосипедизам|велосипедска друмска трка]], која се одржува во градот [[Монтреал]], во покраината [[Квебек]], [[Канада]]. НејзинотоНејзино прво издание било на 12 септември 2010 година, како завршен настан во [[UCI ProTour 2010]].
 
Со [[Гран при Квебек]], која се одржува два дена порано, Гран при Монтреал е една од единствените две трки во [[Северна Америка]] на Светската турнеја UCI. ДоВо денес2014 година, ниеден[[Сајмон велосипедистГеранс]] нестанал успеалпрвиот дакој победиго напостигнал дветедвојна тркиканадска победа, наосвојувајќи ги [[Гран при МонтреалКвебек]] и на [[Гран при Квебек]]Монтреал, во истаистата година.<ref name="uciLink">{{цитирана веб страница
|title = Гран при Монтреал (КАН) - 12.09.2010
|url=http://www.uciprotour.com/templates/UCI/UCI5/layout.asp?MenuId=MTU4NTI&LangId=1}}
</ref>
 
== Тек ==
 
'''Гран при Монтреал''' не е како многуте еднодневни трки од една точка до друга точка, туку кружна трка. Возачите возат 17 круга, од по 12,1 километар секој круг. Во текот на круговите, возачите треба да искачат три искачувања: Кот Камилјен-Уд (1,8 км долг и просечна нагорнина од 8%), Кот де ла Политехник (780 м долг и просечна нагорнина од 6%) и Авени ду Парк (560 м долг и просечна нагорнина од 4%). Крајот е на ридот Авени ду Парк.
 
== Победници ==
 
{{Cycling past winner start}}
{|class=wikitable
{{Cycling past winner rider|year=[[Гран при Монтреал 2010|2010]]|name={{sortname|Роберт|Гесинк}}|nat=ХОЛ|natvar=|team={{ct|RAB|2010}}}}
|+Гран при Монтреал
|{{Cycling past winner rider|year=[[Гран при Монтреал 2011|2011]] || name={{атлетзнамеsortname|Руј|Кошта|[[Руј Кошта (велосипедист)|Руј Кошта]]|ПОР}} |nat=ПОР| natvar=|team={{ct|MOV|2011}}}}
!Година!!Велосипедист!!Тим
{{Cycling past winner rider| year=[[Гран при Монтреал 2012|2012]] || name={{атлетзнамеsortname|[[Ларс Петер |Нордхауг]]|НОР}} |nat=НОР| natvar=|team={{ct|SKY|2012}}}}
|-
{{Cycling past winner rider| year=[[Гран при Монтреал 20102013|20102013]] || name={{атлетзнамеsortname|[[Роберт Гесинк]]Петер|ХОЛСаган}} |nat=СВК| natvar=|team={{ct|RABCAN|20102013}}}}
{{Cycling past winner rider|year=[[Гран при Монтреал 2014|2014]]|name={{sortname|Сајмон|Геранс}}|nat=АВС|natvar=|team={{ct|OGE|2014}}}}
|-
{{Cycling past winner end}}
| [[Гран при Монтреал 2011|2011]] || {{атлетзнаме|[[Руј Кошта (велосипедист)|Руј Кошта]]|ПОР}} || {{ct|MOV|2011}}
|-
| [[Гран при Монтреал 2012|2012]] || {{атлетзнаме|[[Ларс Петер Нордхауг]]|НОР}} || {{ct|SKY|2012}}
|}
 
== Наводи ==
 
== Надворешни врски ==
{{commonscatРизница-ред|Grand Prix Cycliste de Montréal}}
* [http://gpcqm.ca/ Официјална страница на трката]
 
* {{Cycling archives race|21145}}
* [http://gpcqm.ca/ Официјална страница на трката]
 
{{Светска турнеја UCI}}
[[Категорија:Велосипедски трки во Канада]]
[[Категорија:Спорт во Монтреал]]
[[Категорија:Светска турнеја UCI]]