Разлика помеѓу преработките на „Џовани Батиста Ходиерна“

с
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 16 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q367184 (translate me))
с
[[Податотека:GB-Odierna.jpg|мини|десно|Џовани Батиста Ходиерна]]
'''Џовани Батиста Ходиерна''' или '''Одиерна''' ([[итал.]] ''Giovanni Battista Hodierna'' или ''Odierna'', [[Рагуза (Италија)|Рагуза]], [[13 април]] [[1597]] - [[Палма ди Монтекјаро]], [[6 август]] [[1660]]) бил [[италија]]нски [[астроном]] кој работел на дворот на Војводата од Монтекјаро. Составил каталог со околу 40 записи, вклучувајќи 19 вистински и потврдливи [[маглина|магливи објекти]] што би можеле да се помешаат со комети. Ова дело датира пред славниот [[Список на МесијеовиМесјеови објекти|МесијеовМесјеов каталог]], но немало некое влијание. МесијеМесје најверојатно не бил запознаен со него.<ref>Birthday of a star cluster, ''Astronomy Now'', јануари 2011, стр. 20.</ref>
 
Ходиерна е роден во [[Рагуза (Италија)|Рагуза]] ([[Сицилија]]), а починал во [[Палма ди Монтекјаро]], исто така во Сицилија.
 
== Поврзано ==
* [[Шарл МесијеМесје]]
 
== Надворешни врски ==