Разлика помеѓу преработките на „Референдум во Македонија (1991)“

с
нема опис на уредувањето
с
с
{{Политики на Република Македонија‎‎}}
 
Македонскиот'''Македонски референдумот за независност''' е— [[референдум]] одржан на [[8 септември]], [[1991]] година и резултира со прогласување на независност на [[Македонија]] од [[Социјалистичка Федеративна Република Југославија]].<ref>''Snežana Trifunovska, ''Yugoslavia through documents: from its creation to its dissolution''. Martinus Nijhoff Publishers, 1994''</ref>.
:Прашањето на референдумот гласел:
::1. ''Дали сте за суверена и независна држава Македонија, со право на влез во иден сојуз на суверени држави на Југославија''?
[[Категорија:Референдуми во Република Македонија]]
[[Категорија:Република Македонија во 1991 година]]
[[Категорија:Историја на Македонија]]
[[Категорија:Референдуми за независност|Македонија]]