2003: Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
* [[1 февруари]] - Спејс шатлот [[Колумбија (спејс шатл)|Колумбија]] се распаѓа над небото на [[Тексас]], убивајќи ги сите 7 [[астронаут|астронаути]]
* [[12 март]] - Во [[Белград]] е убиен српскиот премиер [[Зоран Џинџиќ]]
* [[15 март]] - [[Ху ЏинтаоЃинтао]] станува претседател на Народна Република [[Кина]]
* [[19 март]] - Почнува [[Ирачка војна|Ирачката војна]], со американско бомбардирање на [[Багдад]].
* [[9 април]] - Коалиционите сили го освојуваат [[Багдад]], со што режимот на [[Садам Хусеин]] е симнат од власт.