Разлика помеѓу преработките на „Тег (маглина)“

Додадени 172 бајти ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
{{Инфокутија Галаксија
|слика= M27 - Dumbbell Nebula.jpg
|соѕвездие=[[Лисица (соѕвездие)|Лисица]]
|епоха=Ј2000.0
|алтернативни ознаки=M 27, PK 60-3.1, CS=13.9, Dumbbell nebula
}}
'''Тег''' ('''NGC 6853''', '''Месије 27''', '''M27''') — [[планетарна маглина]] во соѕвездието [[Лисица (соѕвездие)|Лисица]], која се наоѓа на списокот на [[Нов општ каталог|Новиот општ каталог]] на објекти на длабокото небо. Објектот претставува [[Дрееров објект]].
 
Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 6853 се споменува и како M 27, PK 60-3.1, CS=13.9, Dumbbell nebula.
* [http://ned.ipac.caltech.edu/cgi-bin/nph-objsearch?objname=NGC%206853 NGC 6853], NASA Extragalactic Database.
 
 
{{Месијеови објекти}}
 
[[Категорија:Планетарни маглини]]
[[Категорија:Нов општ каталог]]
[[Категорија:Објекти во соѕвездието Лисица]]
[[Категорија:ПланетарниМесијеови маглиниобјекти]]