Разлика помеѓу преработките на „Тег (маглина)“

с
нема опис на уредувањето
с (додадена Категорија:Планетарни маглини со помош на HotCat)
с
|соѕвездие=[[Лисица (соѕвездие)|Лисица]]
|епоха=Ј2000.0
|ректасцензија=19 hч 59 mм 36,3 sс
|деклинација=+22° 43' 18""
|положбен агол=
|алтернативни ознаки=M 27, PK 60-3.1, CS=13.9, Dumbbell nebula
}}
'''Тег''' или ('''NGC 6853''') е [[планетарна маглина]] во соѕвездието [[Лисица (соѕвездие)|Лисица]], која се наоѓа на списокот на [[Нов општ каталог|Новиот општ каталог]] на објекти на длабокото небо. Објектот претставува [[Дрееров објект]].
 
Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 6853 се споменува и како M 27, PK 60-3.1, CS=13.9, Dumbbell nebula.
 
== Откривање ==
Објектот е откриен на [[12 јули]] [[1764]] година од страна на [[Пјер Мешен]], со помош на [[рефрактор]], чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 3,3 cmсм.
 
== Податоци ==
=== Податоци од набљудување ===
Според [[Хаблова низа|морфолошката класификација на галаксиите]], NGC 6853Тег е од видот PN.<ref>{{NASA link|број={{{n}}}}}</ref> Видливиот [[Привидна ѕвездена величина|сјај]] со голо око изнесува 7,4 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 7,6 mag.<ref name="SEDS">[http://spider.seds.org/ngc/revngcic.cgi?NGC{{{n}}} Students for the Exploration and Development of Space], поправени податоци за NGC {{{n}}}</ref> NGC 6853Тег има само една позната привидна димензија, која изнесува 6,7'.<ref name="SEDS"/>
 
=== Астрономски податоци ===
Објектот е од [[Епоха (астрономија)|епохата]] Ј2000.0. Неговата [[ректасцензија]], односно аголот измерен меѓу [[еклиптика]]та и [[небесен екватор|небесниот екватор]] со теме во [[Пролетна точка|пролетната точка]], изнесува 19 hч 59 mм 36,3 sс, а неговата [[Деклинација (астрономија)|деклинација]], односно висината на лакот на тој агол, +22° 43' 18"".<ref>[http://simbad.u-strasbg.fr/simbad/sim-id?Ident=NGC+{{{n}}} NGC {{{n}}}], ''[[SIMBAD]]'', [[Центар за астрономски податоци во Стразбур]]</ref>
 
== Други поделби ==
Проучување на NGC 6853Тег е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во [[Каталог на најважните галаксии|Каталогот на најважните галаксии]] (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 162; додека во [[Каталог на основни ѕвезди|Каталогот на основни ѕвезди]] (GSC) е групиран под бројот 2141. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од [[Паломарска опсерваторија|Паломарската опсерваторија]] во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 289.
 
== Поврзано ==
 
== Користена литература ==
* Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)
Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)
 
== Надворешни врски ==