Разлика помеѓу преработките на „Паскал (програмски јазик)“

нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 1 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q81571 (translate me))
'''Паскал''' ([[Англиски јазик|англиски]] ''Pascal'') е современ [[програмски јазик]], развиен во 70-тите години на минатиот век. За негов автор се смета [[Швајцарија|швајцарскиот]] математичар [[Никлаус Вирт]] (''Niklaus Wirth''). Јазикот го добил името по [[Франција|францускиот]] математичар и хуманист од XVII век [[Блез Паскал]] (''Blaise Pascal''), кој ја конструирал првата машина за сметање.
 
Паскал еe едноставенtezok јазик, лесен за учење, разбирлив и со добра организација. Тој е тесно поврзан со поимот [[структурно програмирање]], бидејќи е прв програмски јазик што овозможува структурно програмирање.
 
Јазикот Паскал располага со структури што овозможуваат природна [[логика]] на [[програмирање]], со што се добиваат добро организирани (структурирани) програми. Тој содржи голем број управувачки наредби и голем број вградени функции и процедури, како и можност за дефинирање сопствени типови [[Податок|податоци]] од страна на [[програмер]]от. Паскал е погоден и за јасно и разбирливо опишување на [[Алгоритам|алгоритми]], што овозможува негово користење и во други области, а не само за програмирање.
Анонимен корисник