Разлика помеѓу преработките на „Горуша (општина)“

с
fixing dead links
с
с (fixing dead links)
 
== Населени места ==
Општината Горуша е создадена на 1 јануари 2011 г. по законот „Каликратис“<ref>[http://web.archive.org/web/20100705024807/http://www.kedke.gr/uploads/N38522010_KALLIKRATIS_FEKA87_07062010.pdf Ν. 3852/10]</ref> со спојување на пет стари административни единици: општините Сачишта (Сјатиста), Лепчишта (Неаполи), Цотил (Цотили), Сињак (Аскио) и општинската целина Жупан (Пендалофос).
 
=== Општинска единица Сачишта ===