Разлика помеѓу преработките на „Пшемислав Њемјец“

нема опис на уредувањето
| proyears = 2002–2003<br />2004–2010<br />2011–
| proteams = {{ct|AMO|2002}}<br />{{ct|MIE|2004}}<br />{{ct|LAM|2011}}
| majorwins = '''[[ЕтапнаГранд Тур трка(велосипедизам)|ЕтапниГранд тркиТур]]'''
:'''[[Вуелта а Еспања]]'''
::1 индивидуална етапа ([[Вуелта а Еспања 2014|2014]])
'''[[Етапна трка|Етапни трки]]'''
:[[Трка околу Словенија]] (2005)
:Трка околу Тоскана (2006)
:Рут ду Суд (2009)
::3 етапи
| updated = 108 августсептември 2014
}}
 
'''Пшемислав Њемјец''' ({{lang-pl|Przemysław Niemiec}}; р. {{роден|11|април|1980}}) — [[Полска|полски]] професионален [[друмски велосипедист]], кој вози за [[Светска турнеја UCI|UCI World Tour]] екипата {{ct|LAM}}.<ref>{{cite news|url= http://velonews.competitor.com/2012/10/analysis/lampre-and-wilier-at-odds-after-10-year-run_263175|title= Lampre and Wilier at odds after 10-year run|work=VeloNews|publisher=Competitor Group, Inc.|date=31 октомври 2012|accessdate=6 јануари 2013}}</ref> Го направил своето професионално деби во 2002 за екипата {{ct|AMO|2002}}. Најголеми победи на Њемјец се Трката околу Словенија 2005 и Трката околу Тоскана 2006. Исто така има освоено три етапи на Рут ду Суд и завршил на 16. место помеѓу водечките велосипедисти на [[Летни олимписки игри 2008|Летните олимписки игри 2008]]. Во 2013 година, Њемјец имал завршници во првите десет на многу етапни трки, вклучувајќи го [[Џиро дел Трентино]], [[Волта а Каталуња]] и на [[Тирено-Адријатико]]. Подоцна возел на [[Џиро д’Италија]] како поддршка на [[Микеле Скарпони]], каде имал солиден резултат, завршувајќи на шестото место во генералниот пласман.
 
Откако завршил трет на Џиро дел Трентино 2013, Њемјец бил избран да ја предводи екипата Тим Лампре на Џиро д’Италија. Иако неговото водство преминало на неговиот помлад колега, [[Диего Улиси]], откако загубил седум минути на осмата етапа. Ја остварил својата најголема победа во кариерата на [[Вуелта а Еспања 2014]]. Бил дел од рано бегство и победил сам на последното искачување до Лагос де Коведонга.<ref>{{cite news|url=http://www.cyclingnews.com/races/vuelta-a-espana-2014/stage-15/results|title=Вуелта а Еспања: Њемјец победи на нагорнина во Лагос де Коведонга|work=Cyclingnews.com|publisher=Future plc|date=7 септември 2014|accessdate=7 септември 2014}}</ref>
 
== Достигнувања ==
: 9. Краен пласман [[Тирено-Адријатико 2013|Тирено-Адријатико]]
;2014
: 1. Етапа 15 [[Вуелта а Еспања 2014|Вуелта а Еспања]]
: 3. Краен пласман [[Џиро дел Трентино]]
: 5. Краен пласман [[Трка околу Полска 2014|Трка околу Полска]]
[[Категорија:Родени во 1980 година]]
[[Категорија:Луѓе од Освјенќим]]
[[Категорија:Полски етапни победници на Вуелта а Еспања]]