Разлика помеѓу преработките на „Лагадина (општина)“

с
fixing dead links
с (fixing dead links)
 
== Населени места ==
Општината Лагадина е содадена на на 1 јануари 2011 г. со спојување на седум административни единици — општините Лъгадина (Лангадас), Лахна (Лаханас), Гвоздово (Асирос), Сухо (Сохос), Калиндија, Лагадинско Езеро (Коронија), Богданска Планина (Вертискос) согласно законот „Каликратис“.<ref>[http://web.archive.org/web/20100705024807/http://www.kedke.gr/uploads/N38522010_KALLIKRATIS_FEKA87_07062010.pdf Ν. 3852/10]</ref>
 
=== Општинска единица Богданска Планина ===