Разлика помеѓу преработките на „Итака“

Додадени 42 бајти ,  пред 6 години
с
fixing dead links
с (Bot: Migrating 42 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q187471 (translate me))
с (fixing dead links)
 
}}
'''Итака''' ([[грчки]]: ''Ιθάκη'') е грчки остров кој се наоѓа во [[Јонско Море|Јонското Море]], со површина од 120 km², и 3.084 жители <ref>[http://web.archive.org/web/20090318065626/http://www.statistics.gr/gr_tables/S1101_SAP_1_TB_DC_01_03_Y.pdf www.statistics.gr]</ref>. Островот е општина во [[Префектура Кефалинија|префектурата Кефалинија]] и се наоѓа североисточно од брегот на Кефалоња, и западно од континентална Грција. Најмногу е познат по [[Хомер]]овата [[Хомерова Итака|Итака]], како домот на [[Одисеј]] во [[Одисеја]].
 
==Важни луѓе==