Разлика помеѓу преработките на „Логика на непрецизноста“

Нема измена во големината ,  пред 5 години
с
 
=== Применување на вистинитостни вредности ===
Во една основна примена може да се карактеризираат подопсези на една [[променливa|непрекината променлива]]. На пример, едно мерење на [[температура]]та на [[Антиблокирачки кочници|антиблокирачки (АБС) кочници]] може да има неколку засебни функции на припадност кои ги определуваат конкретните температурни опсези потербнипотребни за правилна контрола на кочниците. Секоја функција ја пресликува истата температурна вредност каде и назначува вистинитосна вредност во опсегот од 0 до 1. Овие вистинитосни вредности потоа се користат за да се одреди како треба да се котролираат кочниците.
[[Податотека:Fuzzy logic temperature mk.svg|thumb|center|250px|Неопределена логичка температура]]
 
Анонимен корисник