Тулуза: Разлика помеѓу преработките

Одземени 770 бајти ,  пред 9 години
с
Отстрането уредувањето на 2A01:E34:EE3D:8280:C68:A9E8:A8C7:6E0D (разговор), вратено на посл...
[непроверена преработка][проверена преработка]
окситански : толоза, оддалеченост од париз, четвртти град по популација, корекција, теракота, розев град, воздухопловна индустрија,љубичици
с Отстрането уредувањето на 2A01:E34:EE3D:8280:C68:A9E8:A8C7:6E0D (разговор), вратено на посл...
Ред 1:
{{French commune
|native_name = Toulouse
|name = ТулузТулуза
|image =
|image_flag = Flag of Midi-Pyrénées.svg
Ред 8:
|image_coat_of_arms_size = 90px
|flag_legend = Градско знаме
|Coat_of_arms_legend = Традиционален грб на ТулузТулуза
|city_motto = ''Per Tolosa totjorn mai.''<br />([[ОкситанскиОкитански јазик|ОкситанскиОкитански]] "За ТулузТулуза,секогаш повеќе)
|image_map = France_jms.png
|caption = ТулузТулуза
|x = 119
|y = 214
Ред 18:
|region = Midi-Pyrénées
|department = Haute-Garonne
|arrondissement = ТулузТулуза
|canton =
|mayor = [[Жан- Лук Муденк]]
|party = [[Union for a Popular Movement (France)|UMP]]
|term = 2014–20202014–
|area_km2 = 118.3
|population date = 2012<ref name="population com"/>
|population = 449 328449328
|population-ranking = [[Список на градови во Франција|4. град во Франција]]
|date-density = 2005
Ред 31:
|urban area km2 = 811.6
|urban area date = 2008
|urban pop = 892864,115 936<ref name="population UU">{{Fr icon}} {{нмс|url=http://www.recensement.insee.fr/chiffresCles.action?zoneSearchField=TOULOUSE&codeZone=31701-UU2010&idTheme=3&rechercher=Rechercher|title=Unité urbaine 2010 : Toulouse (31701)|author=INSEE |accessdate=22 март 2012}}</ref>
|urban pop date = 1 јануари 20112008
|metro area km2 = 5381
|metro area date = 2008
|metro area pop = 1,250202,251 889<ref name="population AU"/>
|metro area pop date= 1 јануари 20112008
|intercom-details2 = Голема комуна ТулузТулуза
|INSEE = 31555
}}
 
'''ТулузТулуза''' ([[Француски јазик|француски]]: ''Toulouse'', на [[окситански]] ''Тolosa'') е [[град]] во југозападна [[Франција]]. Градот се протега на реката [[Гарона]] и каналите Миди и Гарона, преку кои е поврзан со [[Атлански Океан|Атланскиот Океан]] и [[Средоземно море|Средоземното море]]. ТулузТулуза е оддалечен околу 600 км од [[Париз]], а има 678 км регионален пат.
Во градот живеат 447,340390.350 жители, додека во поширокото градско подрачје над 1 250 251970.000 (20111999).
 
ТулузТулуза е главен град на [[Региони во Франција|регионот]] [[Југ-Пиринеи]] и [[департман]]от [[Горна Гарона]] и е четвртиот град по број на жители во Франција, после Париз, Марсеј и Лион.
 
Во [[среден век|средниот век]] ТулузТулуза бил престолнина на регионот [[Окситанија]]
Тулуз е познат и како ''розев град'', поради циглите од [[теракота]] и бојата на материјалот за нивна локална градба.
Тулуза е најголемиот ''Аероспејс'' и воздухопловенаероспејс центар во [[Европа]] тука се сместени [[Ербас]], производителите на сателити [[Галилео (сателитски систем)|Галилео]], [[СПОТ (сателитски систем)|СПОТ]] и [[ЦНЕС]], како и [[Национален центар за вселенски истражувања (Франција)|Националниот центар за вселенски истражувања]] - најголемиот вселенски центар во Европа.
Со одгледувањето на тулузанската љубичица и нејзиниот развој во XIXот век, Тулуз добива нов псевдоним, како ''град на љубичиците'' со што љубичицата станува негов амблем.
Во [[среден век|средниот век]] Тулуз бил престолнина на регионот [[Окситанија]]
Тулуза е најголемиот ''Аероспејс'' и воздухопловен центар во [[Европа]] тука се сместени [[Ербас]], производителите на сателити [[Галилео (сателитски систем)|Галилео]], [[СПОТ (сателитски систем)|СПОТ]] и [[ЦНЕС]], како и [[Национален центар за вселенски истражувања (Франција)|Националниот центар за вселенски истражувања]] - најголемиот вселенски центар во Европа.
 
{{Префектури на регионите во Франција}}
Ред 55 ⟶ 53:
 
[[Категорија:Градови во Франција]]
[[Категорија:ТулузТулуза| ]]