Разлика помеѓу преработките на „Источен Холштајн“

с
нема опис на уредувањето
(нова страница)
 
с
{{Infobox District DE
| name = Источен Холштајн{{малзак|Kreis Ostholstein}}
| state = SchleswigШлезвиг-HolsteinХолштајн
| image_coa = Wappen Kreis Ostholstein.svg
| image_flag = Kreis Ostholstein flag.jpg
}}
 
'''Источен Холштајн''' ({{lang-de|Ostholstein}}) — округ (''[[Окрузи во Германија|Kreis'']]'') во сојузната покраина [[Шлезвиг-Холштајн]], [[Германија]]. Се граничи со (од југозапад надесно) окрузите [[Штормарн]], [[Зегеберг]] и [[Плен (округ)|Плен]], [[Балтичко Море|Балтичкото Море]] и слободниот град [[Либек]].
 
== Историја ==
# [[Бешендорф]]
# [[Дамлос]]
# [[Хармсдорф (Источен Холштајн)|Хармсдорф]]
# [[Кабелхорст]]
# [[Лензан]]<sup>1</sup>