Тулуза: Разлика помеѓу преработките

Додадени 770 бајти ,  пред 8 години
окситански : толоза, оддалеченост од париз, четвртти град по популација, корекција, теракота, розев град, воздухопловна индустрија,љубичици
[проверена преработка][непроверена преработка]
Нема опис на уредувањето
(окситански : толоза, оддалеченост од париз, четвртти град по популација, корекција, теракота, розев град, воздухопловна индустрија,љубичици)
{{French commune
|native_name = Toulouse
|name = ТулузаТулуз
|image =
|image_flag = Flag of Midi-Pyrénées.svg
|image_coat_of_arms_size = 90px
|flag_legend = Градско знаме
|Coat_of_arms_legend = Традиционален грб на ТулузаТулуз
|city_motto = ''Per Tolosa totjorn mai.''<br />([[ОкитанскиОкситански јазик|ОкитанскиОкситански]] "За ТулузаТулуз,секогаш повеќе)
|image_map = France_jms.png
|caption = ТулузаТулуз
|x = 119
|y = 214
|region = Midi-Pyrénées
|department = Haute-Garonne
|arrondissement = ТулузаТулуз
|canton =
|mayor = [[Жан -Лук Муденк]]
|party = [[Union for a Popular Movement (France)|UMP]]
|term = 2014–2014–2020
|area_km2 = 118.3
|population date = 2012<ref name="population com"/>
|population = 449328449 328
|population-ranking = [[Список на градови во Франција|4. град во Франција]]
|date-density = 2005
|urban area km2 = 811.6
|urban area date = 2008
|urban pop = 864892,936115 <ref name="population UU">{{Fr icon}} {{нмс|url=http://www.recensement.insee.fr/chiffresCles.action?zoneSearchField=TOULOUSE&codeZone=31701-UU2010&idTheme=3&rechercher=Rechercher|title=Unité urbaine 2010 : Toulouse (31701)|author=INSEE |accessdate=22 март 2012}}</ref>
|urban pop date = 1 јануари 20082011
|metro area km2 = 5381
|metro area date = 2008
|metro area pop = 1,202250,889251 <ref name="population AU"/>
|metro area pop date= 1 јануари 20082011
|intercom-details2 = Голема комуна ТулузаТулуз
|INSEE = 31555
}}
 
'''ТулузаТулуз''' ([[Француски јазик|француски]]: ''Toulouse'', на [[окситански]] ''Тolosa'') е [[град]] во југозападна [[Франција]]. Градот се протега на реката [[Гарона]] и каналите Миди и Гарона, преку кои е поврзан со [[Атлански Океан|Атланскиот Океан]] и [[Средоземно море|Средоземното море]]. ТулузаТулуз е оддалечен околу 600 км од [[Париз]], а има 678 км регионален пат.
Во градот живеат 390.350447,340 жители, додека во поширокото градско подрачје над 970.0001 250 251 (19992011).
 
ТулузаТулуз е главен град на [[Региони во Франција|регионот]] [[Југ-Пиринеи]] и [[департман]]от [[Горна Гарона]] и е четвртиот град по број на жители во Франција, после Париз, Марсеј и Лион.
 
Тулуз е познат и како ''розев град'', поради циглите од [[теракота]] и бојата на материјалот за нивна локална градба.
Во [[среден век|средниот век]] Тулуза бил престолнина на регионот [[Окситанија]]
Со одгледувањето на тулузанската љубичица и нејзиниот развој во XIXот век, Тулуз добива нов псевдоним, како ''град на љубичиците'' со што љубичицата станува негов амблем.
Тулуза е најголемиот аероспејс центар во [[Европа]] тука се сместени [[Ербас]], производителите на сателити [[Галилео (сателитски систем)|Галилео]], [[СПОТ (сателитски систем)|СПОТ]] и [[ЦНЕС]], како и [[Национален центар за вселенски истражувања (Франција)|Националниот центар за вселенски истражувања]] - најголемиот вселенски центар во Европа.
Во [[среден век|средниот век]] ТулузаТулуз бил престолнина на регионот [[Окситанија]]
Тулуза е најголемиот аероспејс''Аероспејс'' и воздухопловен центар во [[Европа]] тука се сместени [[Ербас]], производителите на сателити [[Галилео (сателитски систем)|Галилео]], [[СПОТ (сателитски систем)|СПОТ]] и [[ЦНЕС]], како и [[Национален центар за вселенски истражувања (Франција)|Националниот центар за вселенски истражувања]] - најголемиот вселенски центар во Европа.
 
{{Префектури на регионите во Франција}}
 
[[Категорија:Градови во Франција]]
[[Категорија:ТулузаТулуз| ]]
Анонимен корисник